Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie kapely

14. 6. 2008

My Chemical Romance (zkráceně MCR nebo My Chem)

je pětičlenná americká rocková skupina z New Jersey. Vznikla v roce 2001 krátce po 11. září. Nyní ji tvoří Gerard Way, Mikey Way, Frank Iero, Ray Toro a Bob Bryar . Krátce po vzniku skupina podepsala smlouvu s vydavatelstvím Eyeball Records a v roce 2002 jim vyšlo první debutové album I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love. Obsahuje 11 písní a získalo skupině hodně fanoušků.

O rok později se upsali Reprise Records a vydali CD Three Cheers For Sweet Revenge. Gerard Way sám navrhl jeho obal. Album bylo velmi úspěšné, prodalo se více jak 1 milion kopií díky singlům Helena, I'm Not Okay (I Promise), a The Ghost Of You. Skupina si následně v roce 2006 zopakovala úspěch s deskou The Black Parade se singly Welcome To The Black Parade, Famous Last Words, I Don't Love You a Teenagers. CD vypráví příběh mladého muže, který onemocněl rakovinou a vzpomíná na svůj život a lituje, že ho neprožil naplno. Podle Gerarda je toto album nejosobnější. Skupina také nedávno natočila své druhé DVD The Black Parade Is Dead! v Mexiku, které by mělo vyjít na konci června 2008.

 

 

Historie

 

Začátky (2001-2002)

Skupinu založil frontman Gerard Way a bývalý bubeník Matt Pelissier asi týden poté, co se Gerard Way stal svědkem útoků 11. září v New Yorku, což úplně změnilo jeho život a začal se vyjadřovat pomocí hudby. Napsal svojí první písničku Skylines & Turnstiles, která je pravě o 11. září 2001. Krátce na to požádali Raye Tora, aby hrál na kytaru, protože Gerard to sám tehdy neuměl spojit se zpěvem.

První písničky Our Lady Of Sorrows (dříve Bring More Knives) a Cubicles nahráli na půdě Matta Pelissiera. Frank Iero prozradil, že text k This Is The Best Day Ever napsali těsně předtím než přijeli do studia, kde nahráli The Attic Demos. Mladší bratr Gerarda Mikey si demo oblíbil natolik, že se rozhodl přidat ke skupině až odejde z vysoké školy. U Eyeball records hráli MCR s Pencey Prep a Thursday, kde potkali Franka, zpěváka a kytaristu Pencey Prep. Poté, co se Pencey Prep rozpadli (v roce 2001-2002) a Frank se přidal k My Chem. Také vymyslel harmonickou část písničky Early Sunsets Over Monroeville.

 

Průlom (2003-2006)

V roce 2003 kapela podepsala smlouvu s Reprise Records. Při turné s Avenged Severfold začali pracovat na nové desce s názvem Three Cheers For Sweet Revenge, která byla vydaná v roce 2004 a měla platinový úspěch. Na CD jsou tři singly: I'm Not Okay (I Promise), Helena a The Ghost Of You.

Po turné v Japonsku nahradil Matta Pelissiera Bob Bryar. Pro fanoušky to byl velmi sporný okamžik. Důvod proč Matta vyhodili byl, že nedodržoval rytmus[zdroj?]. Fanoušci, kteří byli odchodem Matta zklamaní se divili, proč vyhodili bubeníka, který měl uměleckou svobodu při živých vystoupeních a ne zpěváka, který byl na práškách. Je známo, že Gerard jeden čas trpěl depresemi, které řešil alkoholem a prášky, nicméně od 11. srpna 2004 abstinuje. Tuto informaci prozradili v roce 2006 na DVD Life On The Murder Scene, ale kapela si nepřeje o tom často mluvit.

Na začátku roku 2005 začalo turné Taste Of Chaos, díky kterému měli možnost předskakovat Green Day na American Idiot Tour. V létě byli hlavními představiteli Warped Tour 2005 spolu s Fall Out Boy. O rok později velili turné s Alkaline Trio a Reggie And The Full Effect po spojených státech. Ve stejný rok nazpívali s The Used předělávku písničky Under Pressure, originál od Queenů a Davida Bowieho. Prodával se jako benefiční singl na I-tunes a dalších internetových obchodech.

21. března 2006 vydali set 2 DVD/1 CD Life On The Murder Scene, obsahující jedno DVD, které popisuje historii kapely. Na druhém DVD jsou videoklipy, jejich natáčení a hodně živých vystoupení. Neoficiální DVD Things That Make You Go MMM! vyšlo 27.7.2006. Toto DVD neobsahuje žádné videoklipy ani vystoupení, ale jsou na něm rozhovory s těmi, kteří znali kapelu ještě než se proslavila.

Třetí CD začali nahrávat 10. 4. 2006 s Robem Cavallem, manažerem většiny desek Green Day. Původně se album mělo jmenovat The Rise And Fall Of My Chemical Romance. Ale v rozhovoru pro Kerrang! Gerard Way řekl, že to byl jen pracovní název. Prohlásil: "Nikdy to nebyl název alba, spíš legrace." 3.8.2006 natočili 2 videa dohromady, a to Welcome To The Black Parade a Famous Last Words. Režíroval je Sam Bayer, který pracoval na Smells Like Teen Spirit od Nirvany a nebo videích Green Day z American Idiot. Při natáčení Famous Last Words se členové Gerard Way a Bob Bryar zranili. Gerard si přetrhl vazy v kotníku a Bob si popálil nohu třetím stupněm. Následně museli zrušit pár koncertů.

 

The Black Parade (2006-2007)

Biografie Something Incredible This Way Comes byla vydána a napsána Paulem Stenningem (zveřejněna v roce 2006). Zobrazuje jejich začátky až po The Black Parade. 22. srpna 2006 si zahráli na speciální show s 1800 kapacitou v London Hammersmith Palais. Lístky byly v prodeji na eBay a prodaly se do 15 minut. Dvacet lidí oblečených do černých kápí se zahalenými tvářemi pochodovalo kolem Hammersmithu. Následovala je početná skupina fanoušků a členové street teamu s nápisem "The Black Parade". Pak během show se potvrdil název alba a datum vydání v Anglii. Na vystoupeních se MCR rozhodli, že přestanou vystupovat jako My Chemical Romance, ale jako své alter ego The Black Parade. I přes prvotní nesouhlas fanoušků, kapela hrála pod svým pseudonymem.

2. září 2006 dali MCR písničku Welcome To The Black Parade na své Myspace a stránku PureVolume. Prvně se tato písnička hrála v rádiu 11. září 2006, aniž by někdo věděl, jak je toto datum vzácné právě pro MCR. 26. září 2006 mohli poprvé fanoušci vidět video Welcome To The Black Parade v Anglii a v USA o den později.

MCR hráli 12. 10. 2006 vyjímečné vystoupení v obchodním domě Virgin Megastore pro 500 lidí na Londýnské Oxford Street. Mnoho fanoušků spalo před obchodem předešlou noc, aby si koupilo manžety pro tuto událost. Britská skupina Towers Of London tam způsobila problémy, protože kytarista Dirk Tourette údajně odhodil nedopalek cigarety na Boba Bryara, zatímco MCR vystupovali. V anglických hitparádách se Welcome To The Black Parade umístila na 1. místě 15.10.2006. The Black Parade vyšla 23. 10. 2006 v Anglii a 24. 10. 2006 ve státech.

The Black Parade World Tour začala 22.2.2007 s Rise Against, Thursday a Muse. MCR na prvním vystoupení turné v Manchesteru oznámili, že se k nim přidává James Dewees, frontman Reggie And The Full Effect, který je bude doprovázet na klávesy. 12.3.2007 vystoupili jako hosté v The Tonight Show s Jay Lenem. Na konci pořadu zahráli Famous Last Words s plápolajícími ohni za zády.

MCR obdržili mnoho kladných a záporných ocenění. V 1138. vydání časopisu Kerrang! vyhráli následující kategorie za rok 2006:

  • Nejlepší skupina, i Nejhorší skupina,
  • Nejlepší album (The Black Parade) i Nejhorší album (The Black Parade),
  • nejlepší song (Welcome To The Black Parade),
  • Nejlepší video (Welcome To The Black Parade),
  • Nejlepší živé vystoupení,
  • Nejlepší událost roku 2006 i Nejhorší událost roku 2006,
  • Hrdina roku 2006 (Gerard Way) i Ničema roku 2006 (Gerard Way),
  • Nejvíce sexy muž (Gerard Way).

Také v čísle 1139. časopisu Kerrang! obdržela The Black Parade 4. místo za Nejlepší album roku 2006. V časopise Rolling Stone se zařadilo mezi 50. nejlepších alb roku 2006. The Black Parade byla zvolena 20. nejlepší deskou roku. MCR vyhráli cenu Nejlepší mezinárodní kapela v cenách NME 2007. Gerard vyhrál také cenu Hrdina roku.

Na turné MCR nosili po celou dobu kostýmy The Black Parade. 19.4.2007 oznámili že Mikey Way na čas opustí turné, aby strávil čas se svojí novomanželkou Aliciou Simmons-Way. Mikeyho nahradil Matt Cortez, kamarád kapely. 29.8.2007 na koncertu v Holmdelu, New Jersey si Mikey přišel zahrát písničku I'm Not Okay (I Promise).

Když jeli MCR turné s Muse, tak se část členů My Chem a management Muse ve Virginii přiotrávili jídlem. Skupiny musely zrušit 6 koncertů. V roce 2007 byli MCR součástí Projectu Revolution, který pořádají Linkin Park. Kromě MCR jsme mohli vidět i Placebo, Midless Self Indulgence, Saosin, Taking Back Sunday, HIM a samozřejmě Linkin Park.

Čtyři původní písničky z The Black Parade byly vydány na Xbox 360 Guitar Hero II. "Dead!" byla přímo ve hře a další tři - This Is How I Disappear, Teenagers a Famous Last Words si můžeme stáhnout na Xbox live Marketplace. A za 500 Microsoft bodů je možné obdržet všechny čtyři songy dohromady. V říjnu 2007 začalo evropské turné s Mindless Self Indulgence.

V září 2007 MCR potvrdili, že novou desku natočí nejdříve v polovině roku 2008, přesto se spekulovalo, že skupina bude na nové desce pracovat už na konci roku 2007, aby ji vydali na začátku roku 2008. Teď to ovšem vypadá, že si budeme muset počkat až do roku 2009. 26. září 2007 Gerard řekl, že natočí další dvě videa z The Black Parade, které bude sám režírovat. Řekl také, že bratr Mikey se na turné vrátí po dlouhé době, vlastně od března 2007. Navzdory tomu, že kapela říká, že do roku 2008 nenapíše žádnou písničku, hrají na koncertech jednu, kterou fanoušci nazvali "Stay", protože to bylo jediné identifikovatelné slovo v refrénu, kterému rozuměli. 30.10.2007 Bob nemohl vystupovat v Bratislavě, protože měl problémy se zápěstím a 15.11. 2007 se Frank musel vrátit ke své rodině. Nahradil ho kytarový technik Matt Cortez a Boba Pete.

MCR byli nominováni na cenu Nejlepší alternativní skupina roku 2007 na American Music Awards, konkurovali Linkin Park a White Stripes, cenu vyhráli Linkin Park.

19. 12. 2007 v Japonsku vydali EP Live & Rare. Jsou na něm singly z The Black Parade. Na nedávném turné po Austrálii zahráli Desert Song a Gerard řekl: "Nikdy jsme ještě Desert Song nehráli naživo". V Severní Americe k Desert Songu přidali i My Way Home Is Through You a Kill All Your Friends. Na konci roku 2007 ohlásil James Dewees, že od dalšího alba bude kapelu doprovázet na klávesy. Datum vydání se ještě neví.